Gündem

Sivas'ta Kadın Üreticiye Destek Her Geçen Gün Artıyor!

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi kapsamında teorik ve pratik eğitimi tamamlayan kadın üreticiye lavanta fidesi verildi. 

29-05-2024 09:53
SİVAS

Ayşe KUŞKAYA

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ‘’Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı’’ kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi kapsamında teorik ve pratik eğitimi tamamlayan kadın üreticiye ait 4 dekarlık alanda lavanta bahçesi kurulması amacıyla lavanta fideleri teslim edildi.

İl Müdürü Seyit Yıldız yaptığı açıklamada; “Küçük aile çiftçiliği birçok ülkede sosyoekonomik dengenin önemli bir parçası olup, uygun politika ve yatırımlarla desteklendiğinde üretim ve istihdam artışı sağlamakla birlikte yoksulluğu azaltarak kırsaldan kente göç dalgasını yavaşlatıp sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra aile çiftçiliği yerelde üretilen katma değerin yine tarımsal ve tarım dışı yerel ekonomiye dâhil olması, kırsal ekonominin canlanmasına ve yeni iş alanlarının doğmasına imkân sağlamaktadır.

Aile çiftçiliği profilinin yükseltilmesini sağlamak adına öncelikli olarak aile çiftçiliğinin bel kemiğini oluşturan kadınların, sonra gençlerin ve tüm aile bireylerinin aile çiftçiliği içerisinde çalışmaları sosyoekonomik yönden güçlenmesini sağlayacak ve hem sürdürülebilir kırsal kalkınma hem de aile çiftçiliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önemli olacaktır.  Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi, Tarım ve Orman Bakanlığımız kaynakları ile yüzde 100 hibeli olarak uygulanmıştır. Projemiz kapsamında kadın çiftçimize lavanta fideleri teslim edildi. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli üretim sezonu diliyorum.” dedi.

Lavanta fidelerinin dikiminin ardından kadın çiftçiler uygulama bahçesine götürülerek orada yetiştirilen lavanta ve diğer ürünlerin üretim süreci hakkında bilgi aldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER