Yaşam

Sivas'ta Şarkılı Türkülü Söyleşi

Müzik öğretmeni Emre Erdiş, "Sivas Öğretmen Akademileri Müzik Akademesi"ne katılan öğretmenlere  "Kopuzdan Bağlamaya Türk Halk Müziğinin Değişimi" konulu söyleşi gerçekleştirdi. 

Sivas'ta Şarkılı Türkülü Söyleşi
12-06-2024 10:19
SİVAS

Ömer ÜN

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Öğretmen Akademileri Projesi" kapsamında ilimizde yürütülen "Sivas Öğretmen Akademileri Müzik Akademisi"nde bu hafta; "Kopuzdan Bağlamaya Türk Halk Müziğinin Değişimi" konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Müzik öğretmeni Emre Erdiş'in konuk olduğu programa akademiye başvuran öğretmenler katıldı. Erdiş, Sivas Halk Eğitimi Merkezinde gerçekleştirilen programda kopuzdan bağlamaya uzanan sürecin Türk halk müziğinin tarihsel ve kültürel gelişimini yansıtan önemli bir dönüşüm hikayesi olduğunu, bu süreçte, hem enstrümanların teknik özelliklerinin hem de müziğin içeriğinin değiştiğini ancak özünde halkın duygularını ve yaşamını yansıtan bir sanat formu olarak kaldığını kaydetti.

  Bağlamanın, bu köklü mirasın en önemli taşıyıcısı olarak, gelecekte de Türk halk müziğinin vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edeceğinin altını çizen Erdiş, bağlama eşliğinde çeşitli eserler sundu. Akademiye katılan öğretmenler de çeşitli enstrüman ve türkülerle Erdiş'e eşlik etti.

Program, Erdiş'e plaket ve hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER