Gündem

Sivas'ta Üreticilere 220 Bin Domates Fidesi Dağıtıldı

“Üretiyorum o Halde Varım Projesi” kapsamında Akıncılar’da  220 bin adet salçalık domates fidesi, 110 bin adet de salçalık kapya biber fidesi dağıtıldı.

17-05-2024 10:30
SİVAS

Ayşe KUŞKAYA

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Sivas İl Özel İdaremizce finanse edilen “Üretiyorum o Halde Varım Projesi” kapsamında Akıncılar’da fide dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Tören; “Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, Akıncılar Kaymakamı Saltuk Buğrahan Açıkbaş, Akıncılar Belediye Başkanı Murat Sevinç, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Akıncılar Belediye Başkanı Murat Sevinç “Üretiyorum o Halde Varım Projesi ilçemizde tarımsal kalkınmaya ve istihdama katkı sağlayacaktır. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği olan Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın Seyit Yıldız’a, projenin hayata geçmesinde finansal destekte bulunan İl Özel İdaremize çiftçilerimiz ve İlçemiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ise “2023 üretim döneminde uygulanmak üzere müdürlüğümüzce hazırlanan ve İl Özel İdaresince finanse edilen Salçalık Domates Yetiştiriciliği Projesi kapsamında ilimiz Akıncılar ilçemizde 100 dekar alanda yetiştirilmek üzere yüzde 75 hibeli 220 bin adet salçalık domates fidesi 50 dekar alanda uygulamak üzere 110 bin adet salçalık kapya biber fidesi dağıtımı gerçekleştirilecektir. Müdürlüğümüzce yapılan demonstrasyon çalışmalarında piyasa değeri yüksek olan ve ilimizin sahip olduğu ekolojik yapı gereği turfanda özelliği taşıyan yüksek getiri sağlayacak ürünlerin yetiştirilmesi mümkündür. Bu nedenle üreticilerimizin ürün planlamaları içerisine sebzeciliğin yerleştirilmesi ile üretim çeşitliliği ve çiftçilerin gelirlerinin artırılması sağlanacak.  İlimizde daha ılıman iklim özellikleri gösteren ve belli bir sebze yetiştiriciliği kültürü olan akıncılar ilçemizde tarımsal üretim risklerini azaltmak için yöreye uygun sebze çeşitlerinden salçalık domates yetiştiriciliği planlanmıştır. Proje bütçesi 1 milyon 373 bin 900 TL olup 1 milyon 30 bin TL’lik kısmı İl Özel İdaresi tarafından karşılanacaktır. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz domates ve biber fidelerinin ilimiz ve ilçemiz tarımına hayırlı bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla da “Tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde anladık. Gıdaya ulaşmanın zorluğunu görünce üreticimizin değerini daha iyi anladık. Bu ve bunun gibi projelerin daha fazla olmasını diliyorum. Fide dağıtımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projemizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Son yıllarda gıda arzında azalmalar meydana geldiğini kaydeden  Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Sekreteri Şakir Öner Öztürk ise “Ekilmemiş, üretime katılmamış arazi bırakmayarak vatandaşımızın katkılarıyla beraber her geçen gün tarımsal hasılada katma değer getiren önemli işler yapılıyor.  Fide dağıtımının ilçemizde domates ve biber üretimine sağlayacağı katkıyı önemsiyorum. Akıncılar ilçemizin kırsal kalkınmasını ve üreticilerimizin daha fazla ekonomik değer elde edecek ürünlerle buluşmasını sağlayacak çalışmaları önemsiyorum. İl Özel İdaremiz olarak ilimiz tarımını desteklemeye devam ediyoruz. Akıncılar ilçemizde üreticilerimize hibe edeceğimiz fidelerin hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Projede emeği geçem teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından fidelerin çiftçilere dağıtımının yapılması ile program sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER