Gündem

Sivas'ta Zimem Uygulaması Devam Ediyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyeleriyle sahur programında buluştu. Programda konuşan MÜSİAD Şube Başkanı Uğur Görgen, Ramazanın paylaşma ve yardımlaşma ayı olduğunu belirterek “Bizlerde bu mübarek ayda yardım faaliyetlerimizi gerek sivil toplum kuruluşları üzerinden ortaklaşa yaparak gerekse de yine geleneksel hale getirdiğimiz zimem defteri satın almayı sürdürerek elimizden geldiğince devam ettirmeye gayret gösteriyoruz” dedi.

Sivas'ta Zimem Uygulaması Devam Ediyor
03-04-2024 11:08
SİVAS

Erkan YILDIZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sivas  şubesi tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen sahur programının 10.’su üyelerin ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen programa, önceki dönem MÜSİAD başkanları Tahir Kavdır ile Salim Eminoğlu da katıldı.

İl protokolünün yoğun olarak katılım sağladığı programda konuşan MÜSİAD Sivas Şube  Başkanı Uğur Görgen, “Ramazan ayının bereketli atmosferinde geleneksel hale getirdiğimiz sahur programımızda sizlerle birlikte olmak, tekrar bir araya gelmek hepimizi mutlu ediyor. Hamd-ü senalar olsun ki Rabbim bizi bu güzel aya tekrar kavuşturdu” dedi.

ZİMEM DEFTERİ SATIN ALMAYI SÜRDÜRDÜK

Ramazanın paylaşma ve yardımlaşma ayı olduğunun altını çizen  MÜSİAD Sivas Şube Başkanı Görgen, “Bizlerde bu mübarek ayda yardım faaliyetlerimizi gerek sivil toplum kuruluşları üzerinden ortaklaşa yaparak gerekse de yine geleneksel hale getirdiğimiz zimem defteri satın almayı sürdürerek elimizden geldiğince devam ettirmeye gayret gösteriyoruz. Rabbim destek veren tüm üyelerinden razı olsun hayırlarını kabul etsin. Şükürler olsun ki bizler görevi devraldığımız günden beri bize miras kalan faaliyetleri devam ettirerek, üzerine yenilerini ekleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda çalışma arkadaşlarım olan yönetim kurulu üyelerime sizlerin huzurunda teşekkür ederim. Sahur programlarımıza, katılım sağlayan il protokolüne ve üyelerime teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

TALEP VE ÖNERİLERİ DİNLEDİK

AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler ise yapmış olduğu konuşmada, "Milletvekilimiz Hakan Aksu, Valimiz Yılmaz Şimşek ve İl Başkanımız Yusuf Tanrıverdi ile MÜSİAD Sivas üyesi sanayici ve iş adamlarımızla sahur programında bir araya gelerek talep ve önerilerini dinledik. Ev sahiplikleri için MÜSİAD Sivas Şubesi Başkanı Uğur Görgen ve üyelerine teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından üyelerin soru cevapları ile program sona erdi.

Zimem defteri uygulamasına ilişkin MÜSİAD’dan yapılan açıklamada; “Bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usulü zimem defteri; MÜSİAD üyeleri tarafından yaşatılıyor. Osmanlı’da varlıklı kişiler, içinde yazılı olan tüm borçları ödeyerek zimem defterlerini satın alırdı. Zimem defteri uygulaması, MÜSİAD’ın 5’inci Genel Başkanı Nail Olpak’ın girişimleri ve üyelerimizin teveccühüyle yeniden başlatılmıştır. Yalnızca Ramazan Ayı’na özel bir olarak başlayan zimem defteri uygulaması, MÜSİAD 6'ıncı dönem Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın üyelerimize ve varlıklı kişilere, bu kıymetli geleneği yılın 12 ayı boyunca sürdürmeleri yönündeki çağrısıyla, bir aya özel olmaktan çıkarılmıştır. Uygulamayı özel kılan noktalardan biri, ‘sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor. Günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyacın idrakine makes olmak, MÜSİAD olarak bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umudumuzu güçlendirmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER