Spor

Sivaslı Hakem Oğluyla Beraber Maç Yönetti

Sivas bölgesi futbol hakemlerinden Ali Selim Müşteri ile aday futbol hakemi oğlu Soner Eyyüp Müşteri, Sivas Belediyespor-Çimentospor maçında aynı triyoda görev aldı.

Sivaslı Hakem Oğluyla Beraber Maç Yönetti
24-04-2024 10:33
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Sivas’ta kulüplerarası amatör küme futbol maçları devam ediyor. A takım, U18 ve U15 ligi maçlarının devam ettiği Sivas’ta, klasman, il ve aday futbol hakemleri karşılaşmalarda yer alarak maçları yönetiyorlar.

Sivas il futbol hakemlerinden Ali Selim Müşteri, 4 Eylül Spor Vadisi futbol sahasında oynanan U15 liginde Sivas Belediyespor-Çimentospor maçında aday futbol hakemi oğluyla aynı triyoda yer alarak görev yaptı. Ali Selim Müşteri ile oğlu Soner Eyyüp Müşteri, aynı maçta görev alarak muhteşem bir deneyim yaşadılar. Baba-oğul ayrıca bu zamana kadar birlikte 5 karşılaşmada görev aldılar.

“ÇOK HEYECANLI BİR DUYGU”

Hakem Ali Selim Müşteri,  oğluyla çıktığı maçta unutulmayacak anlar yaşadığını ifade ederek, oğlunun hakemliğe merakının hakem malzemelerini görerek ortaya çıktığını söyledi. “Bu camiaya 2010’da başladım. Türk futboluna, Türk hakemliğine değerler katmaya devam ediyoruz. Oğlumla beraber maç yönetmek çok heyecanlı bir duygu. Tarif edilemeyecek bir duygu. Bizim hakemliğimizin sonuna yaklaşmışken oğlumuza da bu hizmeti sunmak, bir emanet olarak bırakmak. Bayrak devretmek bizim için çok değişik. Türk hakemliğine hizmet etmesi en büyük değer, en büyük gurur diyebilirim. Kendisi başka işlerle uğraşmak yerine, spora hizmet etmesi bizim için daha da gurur verici olur. ‘Hocam ben de bu işe hizmet etmek istiyorum’ dedi Biz de tabii dedik. Yaklaşık 3 aydır bu camianın içerisinde. Türk futboluna, Türk hakemliğine uzun yıllar en üst liglerde hizmet etmesini bekliyoruz” dedi.

“BANA HİTAP ŞEKLİ HOCAM”

“Maç esnasında anlaşamadığınız pozisyonlar oluyor mu?” sorusuna Müşteri, “Müsabakaya çıkana kadar o benim oğlum. Müsabakaya çıktıktan sonra diğer hakem arkadaşlarım nasılsa benim oğlum da benim için öyle. Zaten kendisinin de camiamız içerisindeki bana hitap şekli zaten hocam. Ben de kendisine aynı şekilde hitap ediyorum. Sahaya çıktıktan sonra anlaşamadığımız durumlarda diğer hakemlerle nasıl iletişim kuruyorsam onunla da aynı şekilde iletişim kuruyorum. Kendisinin de hataları muhakkak olacak. Futbol hata oyunu. En üst düzey liglerdeki hakemlerimiz, hocalarımız nasıl hata yapıyorsa bizler de yeni yetişenler de hata yapacak muhakkak” yanıtını verdi.

HEDEFİ SÜPER LİG HAKEMİ OLMAK

17 yaşındaki aday hakem Soner Eyyüp Müşteri ise, “Benim için çok heyecanlı bir duygu. Çünkü babamla birlikte maça çıkmak cidden tarif edilemez bir duygu ve heyecanlı bir durum. Maçları sürekli izliyordum. Babam da şehir dışına gidiyordu maçlar için. Ben de merak sardım malzemelerden. Daha sonra bende hakem olmak istediğimi söyledim. Aday Hakem Kursuna katıldım. Sonra ben de aday hakemi olarak şu an Sivas'ta görev yapmaktayım. Şu an hakemlikte Süper Lig'e kadar yükselmeye devam ederse de inşallah daha da üst seviyelere çıkmayı düşünüyorum. Ben de kendimi yapabileceğime inanıyorum. Babamla anlaşamadığım konular şöyle oluyor bazen pozisyonlarda sıkıntı yaşayabiliyoruz ama daha sonra göz hareketleriyle ve saha içerisindeki iletişimimizle bunu hallediyoruz” diye konuştu.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER