Gündem

Türkiye Basın Özgürlüğü Sıralamasında Bakın Kaçıncı Sırada Yer Aldı?

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi ülkelerin basın özgürlüğü sıralamasını açıkladı. Türkiye kaçıncı sırada yer aldı?

Türkiye Basın Özgürlüğü Sıralamasında Bakın Kaçıncı Sırada Yer Aldı?
03-05-2024 11:48
SİVAS

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle yayınlanan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü'nün 2024 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi, Türkiye'nin basın özgürlüğü durumunu detaylı bir şekilde ortaya koydu. 

Türkiye 180 ülkenin yer aldığı endekste basın özgürlüğü sıralamasında 158. sırada yer aldı. Raporda Türkiye'nin Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde siyasi açıdan en fazla gerileme gösteren ülkelerden biri olduğu belirtildi.

Özellikle yargı kontrolü ve online sansürün hâlâ yaygın olduğu vurgulanan raporda, gazeteci tutuklamalarının da sıkça yaşandığına dikkat çekildi.

Endekste Türkiye'nin pozisyonundaki bu nispi yükseliş, bazı ülkelerin özellikle Hindistan, Azerbaycan, Rusya, Belarus ve Bangladeş gibi ülkelerin politik ve güvenlik göstergelerinde yaşanan büyük kayıplardan kaynaklandı.

Ayrıca Türkiye'deki seçim süreçlerinde kamu yayıncılığının tarafgirliği, onlarca gazetecinin tutuklanması ve cezasızlık sorunları, ülkenin medya üzerindeki politik baskılar açısından dünya genelinde en çok gerileyen ülkeler arasında yer almasına neden oldu.

6 Şubat'taki Kahramanmaraş depremleri sonrasında gazetecilere yönelik 'dezenformasyon' suçlamalarıyla ilgili soruşturma ve kovuşturmalar da Türkiye'deki basın özgürlüğü sorunlarını daha da derinleştirdi. /Haber Merkezi/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER