Gündem

Volkan Karasu Sordu: Süt Konseyi Çiftçiye Destek mi Verir, Yoksa Perişan mı Eder?

İYİ Parti Sivas İl Başkanı Volkan Karasu, Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan çiğ süt fiyatına tepki gösterdi. Karasu, “Süt Konseyi ne iş yapar, çiftçiye destek mi verir, yoksa onları perişan mı eder! Adil ve uygun fiyat politikaları şart!" dedi.

Volkan Karasu Sordu: Süt Konseyi Çiftçiye Destek mi Verir, Yoksa Perişan mı Eder?
19-04-2024 10:32
SİVAS

Erkan YILDIZ

İYİ Parti Sivas İl Başkanı Volkan Karasu, Ulusal Süt Konseyi'nin yeni belirlediği çiğ süt fiyatlarına ve çiftçilere yönelik politikalara sert tepki gösterdi.

Çiftçinin ve tüketicinin ağır ekonomik şartlar altında ezildiğine dikkat çeken  Karasu, "Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan 1 litre çiğ sütün üretim maliyeti 12 lira 31 kuruşken, satış fiyatının 14 lira 65 kuruş olarak belirlenmesi çiftçimizin aldığı emeğin karşılığını yansıtmıyor. Üstelik bu yeni fiyatlar 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olacakken, vatandaşımız market raflarında sütün litresini 50 lira gibi fahiş bir fiyata almak zorunda bırakılıyor" dedi.

Karasu hükümetin ve Ulusal Süt Konseyi'nin çiftçiyi destekleme yerine ithalat politikalarıyla yerli üreticiyi zor durumda bıraktığını vurgulayarak, "Hükümet ve Süt Konseyi, çiftçimizin ineklerini kesime göndermeye kararlı görünüyor. İnekler kesildikten sonra et pahalı, gelsin ithal et, gelsin ithal hayvanlar. Bu politikalarla çiftçimize ve tüketicimize verilmeyen kaynak, ithalata gidiyor. Yıllardır aynı politikalar uygulanıyor ve çiftçimiz sudan ucuz fiyatlara ürünlerini satmak zorunda bırakılıyor. Çiğ süte yapılan yüzde 8,52'lik zam, zaten düşük fiyatlarla mücadele eden üreticilerimiz için yetersizken, tüketicilerimiz fahiş fiyatlarla boğuşmaya devam ediyor. Süt Konseyi ne iş yapar, çiftçiye destek mi verir, yoksa onları perişan mı eder! Adil ve uygun fiyat politikaları şart!" dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER