USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

STK’lar Siyasileri Zorlamalı!

STK’lar Siyasileri Zorlamalı!

  STK’lar Siyasileri Zorlamalı!
15-12-2022 07:00
Google News


Sivas’a yeterince yatırım gelmediğini ifade eden Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanı Zeki Haral; “Aslında burada suçlu,  şehre dair proje üretemeyen, şehrin dertleriyle dertlenmeyen milletvekili ve belediye başkanlarının; bunları zorlayamayan Sivas siyasetinindir; istemesini bilmez isek, proje üretmez isek, sivil toplum örgütleri siyasetçileri zorlamaz ise verilene her zaman razı olur isek ve Sivaslılar devamlı ‘elde bir’ olarak görülür ise bu şehre daha çok bakan gelir, bakar gider!” dedi. 

Erdem TAHILLIOĞLU 

Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanı Zeki Haral; Sivas’ın hükümetten yeterince yatırım alamadığını öne sürdü. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Kayseri’ye gerçekleştirdiği ziyaretle Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Sivas’a yaptığı ziyarete atıfta bulunan Haral, ilimizdeki siyasileri eleştirdi. 

İlk Başkanı Haral;  “Sizlerle bir haber paylaşmak istiyoruz: 11 Ekim 2022 tarihinde, bir dizi ziyarette bulunmak için Kayseri’ye giden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına katılıyor. Toplantı sonrasında yanında Kayseri Milletvekilleri ve eski bakanla beraber açıklama yapıyor, açıklaması aynen şöyle, ‘Kayseri’nin bugün itibariyle 690 milyon TL olan eğitim bütçesini yeni ilaveler ile 1 milyar 477 milyon TL’ye çıkarmış bulunuyoruz.’ Artırılan yatırım miktarı tam 487 milyon TL yani yüzde 114’lük bir artışı şehirlerine gelen Bakan’dan almışlar.  Tebrik etmek lazım, Kayserilileri… İktidara verdikleri desteğin karşılığını projede üreterek söke söke almışlar. Buna benzer bir örneği de ‘Milli Yük Vagonunun üretim merkezi olacağız’ diye beklerken geçtiğimiz günlerde Sivas’a gelmesi beklenilen Yük Vagonu Üretimi yatırımını, Eski Bakan Kayserili Mehmet Özhaseki’nin gayretiyle Kayseri’ye yönlendirerek başarmışlardır. Ve bu yatırım yaklaşık 6 bin kişiye iş imkânı sağlayacak bir yatırımdır.  Mevcut iktidara desteği Sivas ile benzer durumda olan Kayseri’de ki vaziyet budur, bu tip örnekler çoğaltıla bilir.  Peki, bizdeki durum ne? İsterseniz bir de onu inceleyelim. Sivas’ımıza Bakanlar gelir çiçeklerle karşılanır mutlaka sivil toplum örgütlerinin katıldığı bir toplantı düzenlenir, şehre gelen bakanlarımız Sivaslıları ne kadar sevdiklerini, Sivas’ın kalplerinde ayrı bir yeri olduğunu anlatır. Sivaslı vekillerin ve belediye başkanının emrinde olduğunu söyler. Şayet birileri akıl edip Sivas’la ilgili bir dosya verirse, ‘Konunun takipçisi olacağım, o iş bende merak etmeyin’ der sırtımızı sıvazlar gider. Tamamen de haksızlık yapmayalım, on iş istenmiş ise bir iş hallolur, algıcılar meydana çıkar teşekkür üstüne teşekkür edilir, geriye kalan dokuz işten kimse bahsetmez. Bunun en son örneğini ‘Tüm Sivas cazibe merkezi kapsamına alınsın’ talebimizde de yakinen yaşadık.  Sivas esnafı için hayati önemde olan Seyfebeli Projesinde de kamulaştırma maliyetleri ortaya sürülerek rafa kaldırma gayretlerini de unutmamak gerekir. Bu arada yapılan toplantılarda ‘aman iktidarla kötü olmayalım’ deyip üyelerinin ve şehrin sorunlarını da dile getirmeyenleri de unutmamak gerekir. Fotoğraf karelerine girilmiş ise sorun yok! Bol bol sosyal medyada paylaşırsınız artık sırtınız da yere gelmez! Hükümete aynı oranda destek veren 2 şehir ve bu 2 şehrin yürüttüğü siyaset ve siyasetçileri arasında ki fark…  Ne diyelim, ‘Ellere de bakan geliyor gardaş!’ Aslında burada suçlu,  gelenden ziyade, şehre dair proje üretemeyen, şehrin dertleriyle dertlenmeyen milletvekili ve belediye başkanlarının, bunları zorlayamayan Sivas siyasetinindir; istemesini bilmez isek, proje üretmez isek, sivil toplum örgütleri siyasetçileri zorlamaz ise, verilene her zaman razı olur isek ve Sivaslılar devamlı ‘elde bir’ olarak görülür ise bu şehre daha çok bakan gelir, bakar gider!” dedi. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
29.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ