USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Çoban Bulunamıyor!

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; çoban sorununun çözülmesi için acil çalışma başlatılması gerektiğini ifade etti. Çoban bulunamadığı için kesime giden hayvanlar dolayısıyla et fiyatlarının sürekli yükseldiğine dikkat çeken Çetindağ, yetkilileri göreve davet etti.

Çoban Bulunamıyor!
07-06-2023 08:00
SİNOP
Google News

Erdem TAHILLIOĞLU 

KIZLARIMIZIN SİGORTALARI KARŞILANABİLİR

Türkiye’de olduğu Sivas’ta da hayvancılık sektöründe çoban sıkıntısı yaşanıyor. Bunun en büyük sebebinin gençlerin köylerde kalmak istememesi olduğunu belirten Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; sorunun acilen çözülmesi noktasında harekete geçilmesini istedi. Çetindağ; “Kimse köyde yaşayan gençlere kız vermiyor. Genç kızlarımızın sigortasının karşılanması noktasında çalışma yapılabilir. Et fiyatları yükseliyor. Neden? Çünkü hayvan sayılarımız azalıyor, kimse besicilik yapmak istemiyor. Aslında girdiler de eskisi kadar yüksek değil ama çalışacak ara eleman bulunamıyor” dedi.

MERALARIMIZ BOMBOŞ KALDI

Hayvanların meralara çıkma zamanı olduğunu dile getiren Çetindağ; “Köylülerimizin yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi çoban bulunamaması. Köylerde çoban bulunmuyor. Çoban olmayınca da hayvanlarını satmaya başlıyor çiftçi. Bu sefer de hayvanlarımız kesime gidiyor mecburen. Sivas’ta yağmurlar çok güzel yağdı. Meralarımız, otlaklarımız çok geniş ama bomboş kaldı. Bunun nedeni çoban olmaması. Bu soruna acilen çözüm bulunmalı. Gerekli eğitimler verilmesi noktasında  her türlü çalışmaya destek veririz” diye konuştu. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
27.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ