USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Çoban'dan Çiftçilere Uyarı

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, son zamanlarda yapılan arazi kontrollerinde yoğun yağış ve neme bağlı olarak septorya ve pas hastalığının görüldüğünü belirtti. Bu hastalıkların sıcaklığın artmasıyla birlikte daha da yayılacağını ve verim düşüklüğüne neden olabileceğini vurgulayan Çoban, çiftçilere önleyici tedbirler alması konusunda uyarılarda bulundu.

Çoban'dan Çiftçilere Uyarı
04-06-2023 09:30
Google News

Ömer ÜN


Ziraat Mühendisi Serkan Gümüş, yapılan kontroller sonucunda arazilerde septorya ve pas hastalıklarının ortaya çıktığını tespit ettiklerini açıkladı. Gümüş, özellikle yoğun yağış ve nem koşullarının hastalıkların yayılmasına zemin hazırladığını söyledi. Bununla birlikte, sıcaklığın artmasıyla hastalıkların çoğalacağını ve bu durumun verim düşüklüğüne yol açabileceğini ifade etti.


Bu noktada Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, çiftçilere önleyici tedbirler alarak hastalıkların yayılmasını engellemeleri için birkaç öneride bulundu. Çoban, çiftçilerin pas ilacı kullanmalarını ve fosfor çinko aminoasit yaprak gübresi atmalarını tavsiye etti.


Pas ilacının, septorya ve pas gibi hastalıkların yayılmasını engellemeye yardımcı olduğunu vurgulayan Çoban, çiftçilerin ilaçlamayı yapmadan önce etiket talimatlarını dikkatlice okumalarını ve tavsiyelere uygun şekilde uygulamalarını önerdi. Aynı zamanda, fosfor çinko aminoasit yaprak gübresinin bitkilerin direncini artırdığını ve hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirdiğini belirtti.
Çoban, çiftçilerin bu önleyici tedbirleri zamanında uygulamalarının, verim kaybını en aza indireceğini ve ürün kalitesini koruyacaklarını ifade etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ