USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Sivas'ta İçme Suyu Sorunu Çözülecek

Sivas’ta içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla  Pusat Özen Barajından 4 Eylül Barajına derivasyon projesinde 2. etap çalışmaları hızla devam ediyor. İkinci etapta  çalışmaların yüzde 32 seviyesine ulaştığını söyleyen Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projenin yıl içerisinde tamamlanacağın belirtti.

Sivas'ta İçme Suyu Sorunu Çözülecek
08-06-2023 13:00
SİVAS
Google News

Erkan YILDIZ                          

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

İÇME SUYU SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Sivas’ta şehir merkezinin acil içme suyu problemini çözmek için başlatılan projede adım adım sona yaklaşılıyor. Pusat-Özen Barajı’nın suyunu 4 Eylül Barajına ulaştıracak isale hattının 2’nci etabında çalışmalar hızla devam ediyor. Sivaslılara müjdeli haberi veren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Artık içme suyu sıkıntısı yaşanmayacak” dedi.

YÜZDE 52’LİK KISMI TAMAMLANDI

Aralıksız devam eden çalışmalarda isale hattının A etabını 2022 sonunda tamamlayarak önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Balta, “Sivas’a yılda 8,42 milyon m³ içme ve kullanma suyu temin edecek projenin toplam uzunluğu 36,59 kilometre olan B etabında da 11.7 kilometre boru döşenerek yüzde 32’lik kısmı tamamlanmıştır” diye konuştu.

PROJE YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Projenin büyük kısmının tamamlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Proje kapsamında 2 adet depo ve 1 adet terfi merkezi inşa edilmiştir. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda Sivaslılara su sıkıntısı yaşatmamaktır” dedi.

YILDA 8,42 MİLYON M3 İÇME SUYU VERİLECEK

Sivas’a yılda 8,42 milyon m3 içme suyu sağlayacak projenin şehir için önemini çok iyi bildiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Balta, amaçlarının projeyi hız kesmeden bir an önce tamamlayarak, Sivas’ın acil su sıkıntısını çözmek olduğunu ifade etti.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
28.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ