USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Sivas’ta Vakıf Kiracıları Ses Yükseltti: Getirir Bırakırız Anahtarı

Sivas’ta vakıf kiracıları “Kimse kusura bakmasın bu memleketin kilit taşı esnaftır. Getirir bırakırız anahtarı ama sonra ne olacak, kimin kapısına gidecek, kim iş verecek, kim ekmek verecek, bunun bedelini kim ödeyecek? Bu insanlar buralara emek veriyor” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Sivas’ta Vakıf Kiracıları Ses Yükseltti: Getirir Bırakırız Anahtarı
01-12-2023 14:38
SİVAS
Google News

Hayrullah AĞKAŞ

Vakıf kiracılarına yönelik olarak yapılan kira artışları, kiracı olan esnafları mağdur ediyor.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Paşa Cami vakfında kiracı olan esnafların katılımı ile toplantı yapılarak esnafların sorunları ve sıkıntılarına değinildi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan kiracı esnaflar, kira artışlarının çok fazla olduğunu, bu artışların Paşa Cami Vakfına ait kiracıları ve piyasayı etkilediğini, mülkler arasında eşit artış yapılmadığını ve her bölgenin kendi içinde ayrı değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak mağduriyetlerini dile getirdi.

Yıllarca bu dükkânlara emek verdiklerinin altını çizen vakıf kiracıları “Kimse kusura bakmasın bu memleketin kilit taşı esnaftır. Getirir bırakırız anahtarı ama sonra ne olacak, kimin kapısına gidecek, kim iş verecek, kim ekmek verecek, bunun bedelini kim ödeyecek? Bu insanlar buralara emek veriyor” ifadelerini kullandı.

 “GÜNÜMÜZ EKONOMİK KOŞULLARINA GÖRE DÜZENLEME YAPILSIN”

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Özdemir kira artışları nedeniyle zor durumda kalan esnafların ekonomik olarak sorun yaşayacağını belirterek, “Bu konuda Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak kamuoyu oluşturmamız gerekiyor. Bizler sizlerden aldığımız güç ile sizlerin hakkını savunmak için mücadele ediyoruz. Sizlere tebliğ edildiği gün konuyu üyelerimizle istişare ettik. Aynı gün meclis toplantımızda vakıf kiralarındaki artışların normal olmadığını, devletin koyduğu kanun çerçevesinde iş yerleri için bu oranın yüzde 55 olduğunu ve bunun üzerindeki oranların esnafımızı zora sokacağını ve bunun kabul edilebilir olmadığını ifade ettim.  Özel mülkiyet kira artış oranlarını devlet ne oranda artırıyorsa, vakıf kiralarının da aynı oranda devam ettirilmesi gerekmektedir.  Ülkemizin ekonomik olarak sıkıntı çektiği bu günlerde, bir an evvel günümüz ekonomik koşullarına uygun düzenleme yapılmasını, üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda talep ediyoruz. Vakıflardaki kira artışlarının çok fazla olduğunu ve bunun da emsal teşkil ederek piyasayı ekileceğinin altını çizmek istiyorum. Milletvekillerimizle de konuyu paylaştım. Bugün de tekrar Ticaret ve Sanayi Odasıyla, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğiyle ve konunun muhatabı esnaflarımızla bir araya geldik. Vakıf kiracısı esnaflarımızın kira artışları konusunda yaşamış olduğu mağduriyetin bir an önce sona erdirilmesini talep ediyoruz “ifadelerine yer verdi.

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ise, yapılan kira artışlarının çok fazla olduğunu bu nedenle de vakıf kiracılarının mağduriyetini dile getirerek, “Vakıfların kira artışları yani fiyat güncellemesi adaletli olmamıştır. Kira artışları sonrasında esnalarımızın tepkilerini dinledik ve gerekli müdahaleyi yaparak başta AK Parti Grup Başkanı Sayın Abdullah Güler olmak üzere Sivas milletvekillerimize bu konuyu anlattık. Hatta esnafımızın kira artışlarındaki yaşadıkları sıkıntı TBMM’de gündeme getirildi. Bu artışlar emsal teşkil edecek ve diğer esnaflarımızın da kira artışını etkileyecektir. İnşallah Vakıflar Genel Müdürlüğümüz kiracı esnaflarımızın kira artışlarını tekrar gözden geçirerek, artışların makul seviyeye çekecektir.  Kira artışlarında özellikle Edirne gibi fazla vakıf mallarının olduğu illerde bile artışlara itiraz edilmiştir. İllerde Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak bu anormal kira artışlarının düşürülmesi için çalışmalar yapıyoruz. Esnaflarımızın daha fazla mağduriyet yaşamaması için vakıf kiralarının biran önce geri çekilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
01.03.2024
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2772+42
2Fenerbahçe2770+48
3Trabzonspor2746+10
4Beşiktaş2746+8
5Kasımpaşa2739-2
6Sivasspor2737-3
7Başakşehir FK2736+2
8Çaykur Rizespor2736-12
9Antalyaspor2735+1
10Kayserispor2735-3
11Samsunspor2733-3
12Adana Demirspor2732+3
13Alanyaspor2730-8
14Fatih Karagümrük2729+1
15MKE Ankaragücü2729-3
16Hatayspor2729-5
17Gaziantep FK2728-9
18Konyaspor2728-13
19Pendikspor2726-23
20İstanbulspor2712-31
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ