Gündem

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Dikkat! Yeni Dönem Başlıyor

125 cc'nin altındaki motorların B Sınıfı ehliyet ile kullanılabilmesinin önünü açan düzenlemede sona gelindi.

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Dikkat! Yeni Dönem Başlıyor
27-09-2023 12:52
SİVAS

Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı, İçişleri bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak yeni düzenleme ile yakın bir zamanda B sınıfı ehliyetle 125 cc’ye kadar motosikletlerin kullanılabilmesi bekleniyor.

Yetkililer çalışmaları devam eden bu yönetmeliğin en geç 2023 yılı sonuna kadar yayınlanmasının öngörüldüğünü dile getiriyor.

EHLİYET DEĞİŞTİRME DERDİ YOK 

Yayınlanması öngörülen yönetmelikte B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan "motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması" şartınının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk; "Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc’ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek." ifadelerini kullandı. 

YAŞ SINIRI YOK 

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte yaş sınırı bulunmadığını ifade ederek, bununla birlikte Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaş sınırını ayrıca değerlendirdiğini söyledi.

E-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını söyleyen Öztürk, "Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz" dedi./Haber Merkezi/

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER