Ekonomi

Kargo Ücretlerine Rekor Zam Geliyor

Yeni getirilen düzenlemeyle birlikte kargoya dev zam geldi.

Kargo Ücretlerine Rekor Zam Geliyor
21-04-2024 15:45
SİVAS

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan karara göre, Avrupa Birliği ülkelerinden posta ve hızlı kargo ile gelen eşyalar için ödenen maktu vergi oranları artırıldı.

"4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı", Resmi Gazete'de yayımlanarak Avrupa Birliği ülkelerinden gelen eşyalar için ödenen maktu vergi oranlarında artışa gidildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Kararı, posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ticari olmayan eşyalar ile ilaç cinsi eşyaların değeri üzerinden uygulanan tek ve maktu vergi oranını, yüzde 18'den 20'ye yükseltmeyi öngörüyor.

15 gün sonra yürürlüğe girecek olan eşya vergisi güncellemesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruldu.

Posta ve kargoya dev vergi zammı

ELEKTRİKLİ MOTORLU ARAÇLAR DA MUAFİYET KAPSAMINDA

Milli savunma ve iç güvenlik perspektifinden serbest dolaşıma sokulan eşyalar için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu kararla birlikte eşya vergisi güncellemesi de 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait şirketlerden getirilen eşyalara muafiyet uygulanacak.

Engelli araçlarına muafiyet uygulanması, çağın değişmesi ve teknolojik gelişmelerle elektrikli motorlu araçların da bu kapsama alınmasıyla güncellendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Gümrük Yönetmeliği Değişikliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Antrepo işletenlerin götürü teminat tutarları ve gümrük laboratuvarlarındaki tahlil ücretleri, "Gümrük Yönetmeliği Değişikliği" kapsamında güncellendi.

Bakanlık tarafından yayımlanan iki ayrı Gümrük Genel Tebliği, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan bazı eşyaların sınıflandırılması için düzenlendi ve Resmi Gazete'de yayımlandı. /Haber Merkezi/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER