Gündem

Sivas'a Yıllık 8,420 Milyon Metreküp Su Tahsisi Yapılacak

DSİ ve Sivas Belediyesinin yürüttüğü, Pusat Özen Barajı'ndaki suyu 52 kilometre mesafedeki 4 Eylül Barajı'na aktaracak iletim hattı projesinin tamamlanmasıyla yıllık 8,420 milyon metreküp su tahsisi yapılacak.

Sivas'a Yıllık 8,420 Milyon Metreküp Su Tahsisi Yapılacak
20-04-2024 11:20
SİVAS

Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü ile Sivas Belediyesi tarafından yürütülen ve geçen yıl birinci etabı tamamlanan projeyle Pusat Özen sulama şebekesinden alınan su, 4 Eylül Barajı'na çelik boruyla aktarılmaya başlandı.

Arıtma tesisine 14,8 kilometrelik derivasyon hattından 3 Ocak 2023'te su verilmeye başlanan projenin tamamlanmasıyla Pusat Özen'den 4 Eylül Barajı'na yıllık 8,420 milyon metreküp su tahsisi yapılacak.

Pusat Özen Barajı'ndan 4 Eylül Barajı'na derivasyon projesi kapsamında 2023 yılında 6,315 milyon metreküp su aktarılırken, bu yıl ise şu ana kadar 1,215 milyon metreküp su iletildi.

Hattın tam kapasite çalışması ile orta vadede Sivas'ın 2034 yılına kadar su ihtiyacının karşılanacağı öngörülüyor.

Sivas'ın uzun vadede içme suyu ihtiyacını karşılamak için Hafik ilçesinin yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde yer alan Koç Deresi üzerinde Koç Regülatörü ve Koç Barajı proje çalışmaları ise devam ediyor.

 "Geçen yıl barajın tabanı görünüyordu"

4 Eylül köyü muhtarı Ali Pek,  yöre halkı olarak yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan projenin tamamlanmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Barajın tamamen yağışlarla beslendiğini belirten Pek, Pusat Özen Barajı'ndan gelecek suyun iyi bir kaynak olacağını ifade etti.

Sivas'ın su sorununu çözecek bir proje olduğunu dile getiren Pek, "Geçen yıl barajın tabanı görünüyordu, su verilmesiyle sıkıntı kalmadı. Projeyi yapanlara, önceki dönem belediye başkanımız Hilmi Bilgin'e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz." dedi. /AA/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER