Ekonomi

Yatırımcı İçin Güvenli Liman: Sivas

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu  Başkanı Zeki Özdemir, Kayseri’de gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) İç Anadolu Bölge istişare toplantısına katıldı.

Yatırımcı İçin Güvenli Liman: Sivas
25-09-2023 10:32
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu  Başkanı Zeki Özdemir ve Başkan Yardımcısı Mutlu Türkoğlu, Kayseri’de gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) İç Anadolu Bölge istişare toplantısına katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, İç Anadolu Bölgesi’ndeki 67 Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) başkanları ile oda ve borsa başkanları ve OSB’lerin bölge müdürlerinin katıldığı toplantıda bölgedeki OSB’lerin sorunları ve talepleri istişare edildi.

Bölgedeki OSB’lerin sorun ve taleplerinin istişare edildiği toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı İnan, Türkiye’de sanayi alanlarını iki katına çıkarma hedefi doğrultusunda çalıştıklarının altını çizerken, OSBÜK Başkanı Kütükcü, “Türkiye’nin yeni Marmara Bölgesi, İç Anadolu’da yükselmelidir” dedi.

ORTA ANADOLU’NUN SANAYİ MERKEZİ OLMASI ORTAK AKIL VE DOĞRU BİR DÜŞÜNCEDİR

OSBÜK İç Anadolu Bölge istişare toplantısında konuşan STSO Başkanı Zeki Özdemir, Marmara Bölgesinden sonra sanayi merkezinin Orta Anadolu’da oluşturulmasının herkesi heyecanlandırdığını söyleyerek, böyle bir düşüncenin birçok bakanın katılımıyla TOBB çatısı altında görüşülmesinin memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Özdemir, “Depremin yaraları sarılmaya devam ederken, Marmara bölgesindeki yatırımcılar deprem riskiyle karşı karşıya. Deprem endişesiyle Orta Anadolu'da böyle bir oluşumun gerçekleşmesi talebi ortak akıl ve doğru bir düşüncedir. Bir tarafı Karadeniz, bir tarafı Akdeniz olan Sivas’ımız yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük şehridir. Demiryolu ulaşım akslarında kavşak konumunda olan Sivas’ın hem karayolu hem de demiryolu ile kuzeyde Samsun Limanına, güneyde ise Mersin Limanına bağlantısı var.  İki tanesi merkezde, 3 tanesi ise ilçelerimizde olmak üzere Sivas'ta 5 tane OSB’miz var. Bunlardan en önemlisi olan Demirağ OSB’de orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünler üreten firmalara öncelik veriyoruz. Demirağ OSB’mizde doluluk oranı 2 sene gibi kısa bir sürede yüzde 80’e ulaşmış durumda. Umarım en kısa zamanda bu OSB’miz için genişleme taleplerini yaparız. Demirağ OSB’mizin bütün parsellerine, demiryolu ağları ile ulaşılabilmektedir. Bu durum Türkiye’de ilk ve tektir” dedi.

Gemerek ve Şarkışla ilçelerinde yatırım düzeyi düşük 3 tane OSB olduğunu anımsatan Özdemir, “Orta Anadolu'da yeni OSB’ler ihdas edilip, belki de Marmara Bölgesi'ndeki büyük sanayi tesislerimizin buraya çekilmesi sağlanacak. Hem Kayseri'ye hem de Sivas'a aynı mesafede olan, Şarkışla ve Gemerek'teki OSB’lerimizin de bir an evvel doluluk oranın artırılması için o bölgelerimizin cazip hale getirilmesine dikkat çekmek istiyorum. Sivas’taki tüm OSB’lerin tamamının cazibe merkezi ilan edilip, 6. Bölge teşviklerinin buralara uygulanması gerekiyor. Bu konuların dikkate alınarak, Anadolu'daki sanayi havzasının içerisinde Sivas'ın da olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMEYE HAZIRIZ

İç Anadolu Bölgesi’nin Türkiye’nin sanayide yükselen yıldızı olduğuna vurgu yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin yeni Marmara Bölgelerine, yeni yatırım havzalarına ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin yeni Marmara Bölgesi, bölgedeki illeri kapsayacak şekilde, İç Anadolu’da yükselmeli. Bu yeni sanayi havzası içindeki şehirlerimizin; alt yapılarını, özellikle de yatırım alanlarını, demiryolu ulaşım akslarını, eğitim alt yapılarını, sosyal yaşam alanlarını ve diğer tüm yatırım imkânlarını hazırlamak durumundayız. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, OSB’lerimizle birlikte bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” dedi.

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER