Gündem

YHT Sayesinde Turist Sayısı Arttı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, “Ankara-Sivas arası yüksek hızlı tren (YHT) seferlerinin başlaması ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında da artış yaşanmasını sağladı. Hızlı trenle vatandaşların kısa sürede Sivas’a gelmesi esnafımıza da ekonomimize de önemli katkı sundu” dedi.

YHT Sayesinde  Turist Sayısı Arttı
20-04-2024 10:15
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Baker, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya , kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin de katılımı ile gerçekleştirilen programda “Atıktan Sanata” ve “Ahşap Yakma Tekniğiyle Tarihi Yansıtan Objeler” adlı karma sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, katılımcılara hitap eden Vali Şimşek; "Şehrimizin turizmden aldığı payı her alanda artırmamız gerektiğine inanıyorum. Kültür turizminden doğa turizmine, sağlık turizminden spor turizmine, termal turizminden kış turizmine kadar birçok alanda yaptığımız çalışmalarla şehrimizin potansiyelini en iyi şekilde kullanmanın gayreti içerisindeyiz" dedi.

SESOB Başkanı Hakan Demirgil ise turizmin ülkemizin ve ilimizin zenginleşmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, "Gerek Sivas merkezde gerekse de ilçelerde bulunan tarihi eserlerimiz, turizm değerlerimizin Sivas’ımızın gelişmesine ve esnafa da katkısı çok fazladır. Turizm konusunda Sivas’ı cazibe merkezi yapmak için turizm altyapısı güçlendirilerek başta valiliğimiz öncülüğünde, belediyemiz, kamu kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin iş birliği ile önemli yatırımlar ve hizmetler yapılmıştır.  Bu yatırımlar elbette, Sivas’ın gelişmesine ve esnafımıza da önemli katkı sağlamıştır. Son yıllarda gerek ülkemiz de gerekse de turizm alanında önemli yatırımların yapılması ilimizi turizm alanında adından söz ettirmeye başlamıştır. Sivas için çok önemli olan gelişmelerden birisi de yüksek hızlı tren seferlerinin başlamasıdır. Ankara-Sivas arası yüksek hızlı tren seferlerinin başlaması ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında da artış yaşanmasını sağladı. Hızlı trenle vatandaşların kısa sürede Sivas’a gelmesi esnafımıza da ekonomimize de önemli katkı sundu. İstanbul-Sivas arasındaki yüksek hızlı tren seferlerinin de yakın bir zamanda başlayacak olması ulaşım turizmi açısından da Sivas’ın en önemli merkezlerden biri olacaktır" dedi.

Programda konuşmalar ve halk oyunları gösterilerinin ardından panele yer verildi.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER