USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Çiftçilerin Kazancı Artacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2023 yılına ilişkin buğday ve arpa alım fiyatlarını değerlendiren Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, “ Ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 750 lira olan alım fiyatının bin lira destekle birlikte 9 bin 250 liraya çıkması, çiftçilerin daha iyi bir kazanç elde etmelerini sağlayacak” dedi.

Çiftçilerin Kazancı Artacak
07-06-2023 13:25
SİVAS
Google News

Erkan YILDIZ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 2023 yılına ilişkin buğday ve arpaalım fiyatlarını açıkladı.

Erdoğan, “Hasat döneminin başladığını görüyoruz. Çiftçilerimize gereken desteği veriyoruz. Geçen ay başında yaş çay alım fiyatı açıkladık. Bugün de TMO 2023 buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. TMO alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 750 lira, arpada 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bakanlığımız tarafından sisteme kayıtlı çiftçilerimize buğdayda ton başına bin lira arpa için ton başına 500 lira destek olarak verilecektir. Üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir" dedi.

Fiyatları değerlendiren Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, “Öncelikle, ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 750 lira olan alım fiyatının bin lira destekle birlikte 9 bin 250 liraya çıkması, çiftçilerin daha iyi bir kazanç elde etmelerini sağlayacaktır. Buğday üreticileri için, maliyetleri karşılama ve daha fazla kar etme potansiyeli artacak.
Arpadaysa ton başına 7 bin lira olan alım fiyatının 500 lira destekle birlikte 7 bin 500 liraya yükseltilmesi de önemlidir. Arpa üreticileri de daha yüksek bir gelir elde edebilecekler ve tarımsal faaliyetlerini sürdürme konusunda daha iyi bir konuma gelebilecekler. Bu destekler, çiftçilerin tarımsal üretimi sürdürme ve geliştirme konusundaki motivasyonlarını artıracaktır. Ayrıca, üreticiler arasındaki gelir eşitsizliklerini azaltma potansiyeline de sahiptir. Ancak, bu fiyat artışlarının etkileri daha geniş bir perspektiften değerlendirilmelidir. Piyasada mevcut olan diğer faktörler, ekonomik koşullar ve talep de fiyatları etkileyebilir. Bu nedenle, çiftçilerin verimliliklerini artırmak, maliyetleri düşürmek ve pazarlama stratejilerini iyileştirmek gibi diğer önlemlere de odaklanmaları önemlidir.
Sonuç olarak, TMO'nun alım fiyatlarının yükseltilmesi, çiftçiler için olumlu bir adımdır ancak, tarımsal sektörün sürdürülebilirliği için diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ