Ekonomi

Bakkala Borcu Olan Sivaslılar Dikkat! Silinmiş Olabilir

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)  Sivas yönetimi şehirde bulunan bakkalları ziyaret ederek zimem defteri satın aldı.

Bakkala Borcu Olan Sivaslılar Dikkat! Silinmiş Olabilir
05-04-2024 10:05
SİVAS

Ömer ÜN

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Sivas Başkanı Uğur Görgen, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Sivas’ta bulunan bakkalları ziyaret ederek, zimem defteri satın aldı.

MÜSİAD Sivas Başkanı Uğur Görgen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kurulduğu günden itibaren yardım faaliyetlerini aksatmadan devam ettiren MÜSİAD, Ramazan ayında ise zimem geleneğini sürdürüyor. MÜSİAD Sivas ailesi olarak hem ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor, hem de ecdadımızdan gelen bu hayırlı geleneği devam ettirmek amacıyla mahallelerimizdeki bakkalları geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını satın alıyoruz. Kendisini bizlere Rahman ve Rahim isimleriyle tanıtan, her zorlukta bir kolaylık ihsan ederek yardımlarımıza koşan ve yeryüzünü bu isimlerinin  tecellisiyle dolduran Yüce Rabbimize hamdolsun ki 11 ayın sultanı Ramazan’ı Şerif’e ve yaklaşmakta olan ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesine ulaştırdı. Şimdiden tüm hemşerilerimizin Ramazan Bayramını tebrik ederim.

Zimem defteri; bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Osmanlı’da, ramazan ayı gelince zenginler esnafları dolaşır, ‘zimem defteri’ denilen borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırdı. Ne zengin kime yardım ettiğini ne de fakir kimin yardım ettiğini bilirdi. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif bir usulüdür” dedi.

Görgen açıklamasının devamında, “Ramazan ayından önce oluşturduğumuz komisyonumuz yeni üyelerimizle de görüşerek, zimem hakkında bilgiler verdi. Üyelerimizde konuya çok büyük bir hassasiyet göstererek yardımlarını esirgemediler. Ardından yine oluşturulan heyetimizle Sivas’taki mahalle bakkallarımızı geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını kapatıyoruz. Katkı sağlayan üyelerimize teşekkür ediyorum. Zimem geleneğini özel kılan noktalardan biri, ‘sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor.

Günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyaca vesile olmak, MÜSİAD Sivas olarak bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umudumuzu güçlendirmektedir. Bizler biliyoruz ki, birbirimize ne kadar sıkı sarılır, birbirimizin yarasına ne kadar çok merhem olursak, daha güçlü şekilde hep birlikte kalkınırız. Bu günler, birlik olma, koşulsuz yardıma koşma, paylaşma günüdür. Rabbim bu mübarek günler hürmetine Filistin’de,  Doğu Türkistan’da ve dünyanın her  yerinde soykırıma uğrayan Müslüman kardeşlerimizin bir an önce bu sıkıntılardan kurtulmasını nasip etsin” ifadelerine yer verdi. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER