Gündem

SBTÜ Rektörü Kul: Zorlu Süreci Birlikte Atlattık

Kahramanmaraş ili Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin yıl dönümünde hayatını kaybedenler için Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (SBTÜ) anma programı düzenlendi. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, “Bu yüce millet ve devlet inanın bu yarayı bir yıl gibi kısa sürede sardı ve sarmaya da devam ediyor. Herkes bu başarı hikâyesinde pay sahibi oldu ve birlikte bu zorlu süreci atlattık” dedi.

SBTÜ Rektörü Kul: Zorlu Süreci  Birlikte Atlattık
08-02-2024 09:20
SİVAS

Sevda ÇİFTÇİ 

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (SBTÜ) Türkiye’nin son yüzyılda yaşamış olduğu en büyük doğal afet olarak tarihe geçen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş ili Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

SBTÜ Konferans Salonunda düzenlenen anma programına Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emre Biçer ile Prof. Dr. Kaan Kökten, Genel Sekreter Kadir Ali Seçer, fakülte dekanları ve akademi ve idari personeli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Hasan Aksu Cami İmam Hatibi Murat Taşkıran tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dua edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul depremin asrın felaketi olduğuna dikkat çekerek “Tam bir yıl önce vefat eden 50 bini aşkın vatandaşımızla 14 milyon kişinin etkilendiği bu olay dolayısıyla yer değiştiren, sıkıntılar yaşayan, mağdur olan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun derken vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Geldiğimiz noktada milletimizin birliği, hükümetimizin, devletimizin olaylara ilk gününden itibaren sahip çıkması pek çok sorunun çözülmesini sağladı. Dünyada başka bir millet, devlet ve ülke yok ki asrın felaketi olarak görülen bir doğal afetten sonra bu denli hızlı toparlanabilsin ve bunu tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir asrın birlikteliğine dönüştürebilsin. Bu yüce millet ve devlet inanın bu yarayı bir yıl gibi kısa sürede sardı ve sarmaya da devam ediyor. Herkes bu başarı hikâyesinde pay sahibi oldu ve birlikte bu zorlu süreci atlattık. Burada yeni nesilleri yetiştiren bizlere de büyük görevler düşüyor. Etik değerlere ve işinin hakkını veren bireyler yetiştirerek depremde gördüğümüz insandan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmalıyız.” dedi.

SBTÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan video gösteriminin ardından AFAD Eğitim Şube Müdürü Fatih Tecer deprem öncesi hazırlık süreçleri, deprem anı ve depremin akabinde yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmede bulundu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER