Eğitim

SCÜ’lü Kaya’dan Önemli Başarı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya,  bilime yeni bir yöntem kazandırdı. “Property Prediction from Structural Differences” ismiyle literature kazandırılan yöntem Chemical Physics Letters dergisinde yayınlandı.

SCÜ’lü Kaya’dan Önemli Başarı
19-12-2023 11:44
SİVAS

Mehmet Fatih AKGÜL

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya bilime yeni bir yöntem daha kazandırdı.

Geliştirilen yöntemle moleküllere ilişkin termodinamik ve manyetik özellikler karmaşık hesaplamalara ve zaman kaybına gerek olmadan dakikalar içinde hesaplanabilecek. “Property Prediction from Structural Differences” ismiyle literature kazandırılan yöntem Chemical Physics Letters dergisinde yayınlandı. Prakash Chandra Mondal (Departmentof Chemistry, IndianInstituteof Technology/Kanpur), Konstantin P. Katin (National Research Nuclear University “MEPhI”, Moscow) ve Öğretim Üyesi Doç Dr. Savaş Kaya iş birliği ile yürütülen bir diğer çalışma ise, dünyada tüm alanlarda Nature Indexe giren 146 dergiden biri olan Nano Letters’da yayınlandı.

Doç. Dr. Kaya yaptığı açıklamada, Kaya Araştırma Grubunun SCÜ’yü teorik ve hesaplamalı kimya alanında ülkemizdeki önemli merkezlerden biri yapmak amacıyla çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, “Property Prediction From Structural Differences” isimli yönteme ilişkin tüm makalelerin yayınlanmasının ardından, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve National Research Nuclear University iş birliğiyle methodun yazılıma dönüştürülerek, SCÜ’yü temsil edecek ilk hesaplamalı kimya yazılımı olacak olan bu yazılımın ülkemizdeki araştırmacıların kullanımına sunulacağını dile getirdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER