Eğitim

Sivas'ta Sınıf Öğretmenlerine Seminer Verildi

Sivas'ta, sınıf öğretmenlerine yönelik "Oyunla İyileşiyorum Eğitim Semineri" düzenleniyor.

Sivas'ta Sınıf Öğretmenlerine Seminer Verildi
30-04-2024 09:48
SİVAS

Ayşe KUŞKAYA 

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında, bölge halkının iyileşme sürecine katkı sağlamak amacıyla öğretmenlere yönelik "Oyunla İyileşiyorum Eğitimi" seminerleri başlattı.

UNICEF deprem özel fonu finansal desteği ile gerçekleştirilen eğitim semineri programına Sivas da dahil edildi. İlkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerine yönelik planlanan eğitim semineri 3 Mayıs’ta sona erecek. Eğitimlere Sivas ve Malatya'dan 400'er öğretmen katılım sağlayacak.

 

Sivas Öğretmenevi ve kent merkezindeki bir otelde gerçekleştirilen eğitim seminerlerine MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları ve Millî Eğitim Müdürü Necati Yener de katıldı. Programda konuşan Yener, 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenleri bir kez daha anarak, depremde yakınlarını kaybeden, zarar gören vatandaşlara ise geçmiş olsun dileklerini yineledi.

DEVLET TÜM İMKANLARI SEFERBER ETTİ

Afet sonrasında devletin hayatın normale dönmesi için tüm imkânlarını seferber ettiğini vurgulayan Yener, özellikle çocukların depremin oluşturduğu olumsuzluklardan mümkün olan en kısa sürede kurtulması için yoğun bir çaba harcandığını, eğitim camiasının da gerek yaraların sarılması gerekse bu sürecin etkin bir şekilde yürütülmesi için büyük bir fedakârlıkla görev yaptığını vurguladı.

EĞİTİMLER ÖĞRETMENLER İÇİN DE ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLIYOR

Afet sonrası çalışmalarda etkin rol üstlenen Millî Eğitim Bakanlığının 'Oyunla Öğreniyorum Eğitimi' ile öğrencilerin beklenmedik zamanlarda meydana gelen ve öngörülemeyen olayların oluşturabileceği olumsuzluklarla mücadele etmesine katkı sağlamayı hedeflediğini belirten Yener, bu eğitimlerin öğretmenler için de önemli kazanımlar sağladığına vurgu yaptı. Yener, seminerin ardından, eğitime katılım sağlayan öğretmenlerin görev yaptığı okullara ders etkinliklerini destekleyen öğretim materyalleri gönderileceğini ve öğretmenlerin seminer sürecinde edindikleri kazanım ve deneyimlerini bu materyallerden faydalanarak öğrencilerine aktaracaklarını kaydetti.

ÇOK GÜZEL SONUÇLAR ALDIK

Yener'in ardından konuşan MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları ise eğitim programı ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.  Abdulhakimoğulları, "Oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz; 'Oyunla İyileşiyorum Eğitimi' programını ilk önce okul öncesi öğretmenlerimizle yapmıştık ve çok güzel sonuçlar aldık. Afet bölgesindeki öğretmenlerimize bir nebze de olsa destek olmak, sınıflarına katkı sağlamak, sınıftaki materyallerine destek olmak amacıyla böyle bir program geliştirdik. Bu program sonunda toplamda 5 bin öğretmenimiz 'Oyunla İyileşiyorum Eğitimleri'ni almış olacak" dedi.

Konuşmaların ardından eğitim programı başladı. Uygulamalı etkinliklerin yer aldığı ve öğretmenlerin aktif katılımıyla gerçekleşen seminerlerde her öğretmen kendi hayal gücüyle ortaya koyduğu ürünlerini paylaşma ve süreçleri değerlendirme imkânına sahip oluyor. Lego eğitimleri yeni tanışan öğretmelerin; fikir alışverişinde bulunmaları, iyi örnekleri görmeleri ve problem karşısında çözüm üretmeleri konusunda farklı bakış açıları geliştirmelerine olanak tanıyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER