Ekonomi

Asgari Ücrete Ara Zam Gelecek mi?

Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı ve yüzde 3,16’lık aylık enflasyonla birlikte 3 aylık rakamlar yüzde 15,06’ya yükseldi. Enflasyonda beklenen düşüşün Mart ayı itibarıyla başladı. Ancak, milyonlarca çalışanın asgari ücrete ara zam talebi devam ediyor. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, bu konuda dikkat çeken bir değerlendirme yaptı.

Asgari Ücrete Ara Zam Gelecek mi?
06-04-2024 15:27
SİVAS

İsa Karakaş, geçmiş yıllarda benzer durumların yaşandığını belirterek, 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrette güncellemeler yapıldığını ifade etti.

Enflasyonun yüksek olduğunu düşündüğünü belirterek, "Eğer enflasyon 6 ayın sonunda yüzde 25 seviyelerinde olursa, bu oldukça yüksek bir enflasyondur" dedi. Temmuz ayına gelindiğinde, çalışanların durumunun dikkate alınarak bir zammın elzem olduğunu vurguladı. İsa Karakaş, büyük bir ihtimalle Temmuz ayında asgari ücrete ara zam beklentisinde olduğunu da dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadele ederek emeklilerin bayram ikramiyelerini artırdıklarını, 5 bin lira ödeme yaptıklarını ve Temmuz'da yılın ilk 6 ayındaki enflasyona göre emekli maaşlarını masaya yatıracaklarını belirtti.

Ayrıca, memurlara ek gösterge uygulamasını genişleterek düzenlemelerin hazır olduğunu ifade etti. Küçük esnafların prim gün sayısı için de çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Erdoğan, asgari ücrete ara artış talepleriyle karşılaştıklarını ve bütçenin bu talepleri karşılayamayacağını belirtti; ancak vatandaşların sıkıntılarını anladıklarını ve çalışarak, üreterek kayıpları telafi edeceklerini vurguladı. /Haber Merkezi/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER