Sağlık

Sivas Bu Projeyle Şifa Bulacak!

Sivas Valiliği himayesinde başlatılan, Şifa Projesi lansman programı, Şarkışla’da gerçekleştirildi. Vali Yılmaz Şimşek, proje ile yetişkinlerde kanser taramaları, çocuklarda ağız ve diş sağlığı taramaları ve birçok farkındalık çalışmaları ile şehrin sağlık alanındaki gücünü ilçelere taşıyacaklarını vurguladı. 

09-05-2024 09:46
SİVAS

Ömer ÜN

Sivas Valiliği himayesinde ve Sağlık İl Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan, Şifa Projesi lansman programı, Şarkışla ilçesinde düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi.

Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasını amaçlayan projenin açılışına Vali Yılmaz Şimşek, eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, il ve ilçe protokolü, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

SİVAS SAĞLIK HİZMETLERİNDE PAYINA DÜŞENİ ALDI

Şarkışla Kaymakamı Samet Öztürk'ün açılış konuşmasının ardından katılımcılara hitap eden Vali Şimşek, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturu ile günümüzde de halen sağlık sektörü dün olduğu gibi bugün de birinci önceliğimiz durumundadır. Ülkemizde gün geçtikçe değişen ve gelişen sağlık hizmetlerinden ilimiz de payına düşeni fazlasıyla almış birçok yatırım şehrimize kazandırılmıştır” ifadelerine yer verdi.

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİNİN ÖNEMİ ORTADA

Yeni yatırımlar ve güçlenen hekim kadrosuyla vatandaşa verilen hizmeti her geçen gün daha da yukarıya taşımak için büyük bir çaba gösterdiklerini kaydeden Vali Şimşek, "Güçlü sağlık altyapımız ve personelimizle her ne kadar hastalarımızın eksiksiz bir şekilde tedavileri yapılmaya çalışılsa da erken teşhis ve tedavinin önemi ortadadır. Genel olarak koruyucu önleyici sağlık hizmetleri olarak tanımlanan bu alan, günümüz dünyasında sağlık alanındaki gelişmenin asıl göstergesi durumundadır. Yani bugün ne kadar hastaneniz, ne kadar hekiminiz olduğuna değil hastalıkları ne kadar erken önleyebildiğinize bakılmaktadır” diye konuştu.

EĞİTİMCİLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Vali Şimşek, proje ile yetişkinlerde kanser taramaları, çocuklarda ağız ve diş sağlığı taramaları ve birçok farkındalık çalışmaları ile şehrin sağlık alanındaki gücünü ilçelere taşıyacaklarını vurguladı. Sağlıklı bir geleceğin ancak birlikte inşa edilebileceğini kaydeden Vali Şimşek, "Köylerde kanser tarama faaliyetlerine katılımın teşviki noktasında muhtarlar, din görevlileri ve eğitimcilerden destek bekliyoruz. Şarkışla ilçemizde bugünden itibaren özellikle kanser taramalarında büyük bir ivme kazanacak." diye konuştu.

KANSER TARAMALARINDA BÜYÜK BİR İVME BEKLİYORUM

Şarkışla ilçesinin başta kaymakamlık öncülüğünde tüm paydaşların katılımıyla projede öncü ilçelerden biri olacağına inandığını dile getiren Vali Şimşek, "Projeyi başlattığımız günden bugüne kadar yapılan tarama verilerine baktığımızda bazı ilçelerimizde 4 ayda geçen senenin 3-4 katı tarama yaptığımızı görüyorum. Buradan da doğru yolda olduğumuzu ve paydaşlarımızın da bizleri doğru anladığını görüyorum. İnşallah da Şarkışla ilçemizde bugünden itibaren özellikle kanser taramalarında büyük bir ivme bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Şifa Projesi hakkında katılımcılara sunum gerçekleştiren Sivas Valisi Yılmaz Şimşek'in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek ise projenin amacının toplumda sağlık bilincini artırmak ve hastalığı önlemek olduğunu ifade etti.

PROJEYE DESTEK İSTEDİ

Erken teşhisin önemine dikkat çeken Şimşek, koruyucu sağlık hizmetlerinde sağlıklı bir toplum için sağlık taramaları, erken tanı, erken tedavi ve sağlık bilincinin son derece önemli olduğunu kaydetti. Mobil sağlık araçlarıyla kanser ve ağız ve diş sağlığı taramalarına ağırlık verileceğini belirten Şimşek, projeye herkesin destek vermesini istedi.

Program muhtarlara yönelik yapılan bilgilendirme ve Şarkışla Atatürk İlkokulu'nda öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı taraması ile sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER