Gündem

Sivas'ın Küçük Paris'i Kaderine Terk Edildi!

Sivas’ın Divriği ilçesinde yıllar önce canlılığıyla adeta Küçük bir Paris olarak adlandırılan 2 bin kişinin yaşadığı Cürek şehri, günümüzde ıssızlığıyla terk edilen Çernobil’i andırıyor.

Sivas'ın Küçük Paris'i Kaderine Terk Edildi!
16-02-2024 13:09
SİVAS

Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor. Cumhuriyet'in ilk yıllarında bir maden işletmesi tarafından çalışanlarına yapılan tesis, Anadolu’nun modern bir kasabası olarak hizmet veriyordu .

Tek katlı lojmanları, okulu, hastanesi, döküm atölyeleri, sosyal tesisleri, fırını, marketi, yüzme havuzu, tenis kortu, basket ve futbol sahası, sinemasıyla tasarlanmış bir şehir olan Cürek, maden işletmesinin özelleştirilmesi ve iş imkanlarının azalmasıyla boşaldı. Zamanla insanlar bölgeyi terk edince şehir sessizliğe büründü. Harabe bir halde bulunan Cürek şuan ki haliyle 1986 yılında yaşanan nükleer kazası sonrası sessiz şehre dönen Çernobil’i andırıyor.


Geçmişin modern bir şehri
Cürek Köyü Muhtarı İhsan Aydoğan, kasabanın adeta bir yaşam merkezi olduğunu ifade ettiğini söyleyerek, “ Şuanda eski demir çelik Cürek Sosyal sitesindeyiz. Burada olmayan yoktu. İlkokulu, ortaokulu, camisi, idari binası, sinema salonu, hastanesi ve postanesiyle mükemmel bir yerdi. Şuanda atıl bir durumda. Özelleştirildi, özelleştirildikten sonra alan firma burasıyla ilgilenmedi. Geçmişte yaklaşık 2 bin kişi yaşıyordu. Kimisi emekli oldu, yaşam şartları ve maden de olmayınca kimisi terk etti. İş olmayacağını düşünerek gurbete gittiler. Buranın bakıcıları vardı. Yaşam merkeziydi burası. Şuanda ıssız ve terkedilmiş durumda. 2003’ten sonra bu hale geldi” dedi.“Küçük Paris olarak adlandırıyorlardı”
İlçe sakinlerinden Garip Ördek, Cürek’i küçük Paris olarak adlandırıldığını söyleyerek, “ Geçmişte herkesin gözdesi olan bir yerdi. Cürek deyince her şey vardı. Sanatçılar bile buraya geliyormuş. Güzel yemeklerin yapıldığı, güzel bir mekanmış. Öyle söylüyorlardı. O dönemin son zamanlarına yetiştik. Küçük Paris olarak adlandırıyorlardı. Şuan ıssız ama havası çok güzel bir yer” diye konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Ali Ceylan Demir 2 ay önce
Haberiniz gerçekten bir döneme damgasını vuran yerleşim yeridir. Cumhuriyet döneminin kalkınma hamlelerinden biri de burada yüzünü göstermiş artı değerleri ve çağdaş görümü dillere destan anılar bırakmıştır. Cürek'den yolu geçen, havasını tadan, özenli ellerde insana yakışır bu güzel yerleşkede ikamet edenler, unutulmaz anılarla ayrılmış bir daha da unutmamışlardır. Aklımda ne kaldı bilir misiniz. Unutulmaz komşuluklar ve dostluklarıydı. Öğretmeni, memuru, işçisiyle aynı köyün halkı gibiydik. Koca dağların arasında bu güzellikte ve incelikte yapılan yapıları ve yeşil ortamı uzun yıllar herkesin beğenisini kazanmış bir yöredir. Onyedi sene ikamet ettiğim bu lojmanların içler acısı görünümü; Liyakatsizliğin, umursamazlığın, geçmişe saygısızlığın acı bir örneğidir. Yazacak çok kelime var. Haberiniz haklı bir geçmişe duyarlılık olmuş. Teşekkürler...
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER