Ekonomi

Sivas'ta Okul Servis Ücretlerine Yüzde 25 Zam Geldi!

Sivas’ta okul servis ücretleri akaryakıt başta olmak üzere girdi maliyetlerine gelen zamlar dolayısıyla güncellendi. Yılbaşından bu yana maliyetleri yüzde 60 oranında artan esnaf, kar marjını minimum seviyeye çekerek okul servislerine yüzde 25 oranında zam yaptı. Sivas’ta bin 200 lira olan okul servis ücreti bin 500 liraya yükseldi.

Sivas'ta Okul Servis Ücretlerine Yüzde 25 Zam Geldi!
19-02-2024 14:46
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Son dönemde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar üzerine giderlerini karşılamakta güçlük çeken servisçi esnafı okul servis ücretlerine zam yapılmasını istedi. Sivas Şoförler ve Otomobilciler Odasına kayıtlı servis ve tur işleten esnaflardan gelen fiyat tarifesi Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) İhtisas ve Tarife Tespit Komisyonlarınca incelendi.

Alınan karar doğrultusunda ilimizde okul servis ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı. Verilen fiyat rayicinin fiyat tarifelerinde uygulanacak azami sınır olduğuna dikkat çekilen kararda tek öğrenci için servis ücreti bin 500 lira, kreş ve anaokulları 2 bin lira, yemekli tek öğrenci 2 bin lira, iki kardeş 2 bin lira olarak belirlendi.

Sivas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Yalman, gazetemize yaptığı açıklamada, son dönemde girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar dolayısıyla fiyatlara güncelleme yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yılbaşından bu yana servisçi esnafının girdi maliyetlerine yüzde 60 oranında zam geldiğini ifade eden Yalman, bunu velilere yüzde 25 oranında yansıttıklarını söyledi.

Yalman, “Yılbaşından sonra gelen artışlarla birlikte bizim servisçi esnaflarımızın da ister istemez giderleri, maliyeti yükseldi. Asgari ücret zammı akabinde kasko, sigorta, muayene harçları, yedek parça, lastik fiyatlarına gelen zamlardan dolayı bu arkadaşlarımızdan gelen talep üzerine fiyatları güncelledik. Yılbaşından sonra baktığımız zaman maliyetlerimize gelen zam yüzde 60 ama bizim yaptığımız tarife yüzde 25. Burada aslında daha fazla yapmamız gereken zammı esnaf olarak fedakarlık ederek yüzde 25’le sınırladık. Yani şunu söylemek gerekiyor. Maliyetlerimiz yüksek olmasa hiçbir zaman esnafımız bizden tarife istemez, biz de değiştirmeyiz. Sivas'ın ekonomik yapısı zaten belli. Bunları çok iyi biliyoruz ama biz de bu yükü götürebilmemiz için ya da bu çarkı döndürebilmemiz için öğrencilerimizi okullarına zamanında yetiştirebilmemiz için bir şekilde bu tarifeleri değiştirmemiz gerekiyor. Zorunlu olarak değiştiriyoruz. Yoksa biz de istemiyoruz. Biz istiyoruz ki sezon başında başladığımız tarifeyle  o sezon  hatta bir sonraki sezon bile devam edelim ama şartlar öyle değil. Şartlar çok farklı gelişiyor. Biraz önceki saydığım unsurların tamamı bize maliyet getiriyor. Gelen maliyetleri topladığımız zaman yüzde 60’ın üzerinde. Biz yüzde 60 yansıtacak olsak vatandaşa çok ağır gelecek. Yani Sivas'ın ekonomik yapısı malum. Dar gelirli insanların olduğu bir il. Burada servisçi esnaflarımız da sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Büyük bir fedakarlık gösteriyorlar bu arkadaşlarımız. Maliyetini kurtaracak şekilde tarifeyi almak istiyorlar, anormal tarife biz versek de onlar zaten uygulamazlar. Şöyle olabilir, kısa mesafelerde durumu çok iyi olmayan velilerimize bizim servisçi esnaflarımız belki maliyetini kurtaracak şekilde, düşük tarifeli götürmüş olabilir ama bu tabii genel anlamda değil. Sadece ailenin ekonomik yapısını göz önüne alarak kendi kar marjını düşürmüştür. Bizim tarifelerimiz yılbaşından önce sezon başladığında bin 200 TL idi şu anda da bin 500 yüz TL olarak güncelledik” dedi.

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER